Hlavní stránka
240 Z
260 Z
280 ZX
300 ZX
Nabízené služby
-BAZAR-
Kontakty
Datsun mail
Akce
Fotogalerie
 
 
TOPlist
  Untitled Document Nepojmenovaný dokument

Nissan Datsun 300 ZX

Koncem roku 1983 byl v Americe představen zcela nový typ sportovního Nissanu 300ZX. Tento model mění dosavadní styl který respektoval původní myšlenku tvůrců typu 240 Z, a to jak po technické stránce, tak i svým vzhledem. Klínovitý tvar předku postupně přechází v ostře se svažující záď. Původní kulaté světlomety byly nahrazeny vyklápěcími. Na přední kapotě se stále nachází agresivně vypadající boule. Kompletní proměnou prošla také záď vozu, kde původní oddělené světlomety spojil reflexní panel. Bylo to opravdu nové auto, s novou sílou, lepší ovladatelností a s mnohem lepší mírou luxusu a pohodlí. Každým rokem se Z-cars stávají méně sportovními ale více luxusními. Prodej se postupně stále zvyšoval.

 

 

Pro 300 Zx byl na počátku 80. let zkonstruován velice pokrokově řešený a zástavbově kompaktní vidlicový šestiválec o objemu 2960 ccm s vačkami v hlavách válců,rozvodovým řemenem a hydraulickými zdvihátky ventilů.Jeho výkon se pohyboval mezi 120-140 kW v nepřeplňované verzi,v přeplňované mezi 130-150kW.Časem se ukázalo,že jde o velice zdařilý V-agregát,takže jeho základní stavební komponenty jsou dodnes používány ve vidlicových šestiválcích Nissan.Například v sedanech Maxima,SUV Murrano či v kultovním 350Z Podvozek 300ZX přímo navazoval na 280ZX poslední řady,jen uchycení tlumičů doznalo ve 300Zx drobné změny.Vpředu McPherson,vzadu náprava s trojúhelníkovými rameny.Řízení ovšem bylo již hřebenové,s hydraulickým posilovačem,na rozdíl od většiny 280ZX,které měly většinou maticové s pomocnými čepy.

 

Za zmínku stojí velmi chytře řešená automatická převodovka s elektronicky řízenou blokací měniče,což spousta jiných automobilek začala vyrábět až na konci devadesátých let. Automatická převodovka měla čtyři rychlosti a tím i menší spotřebu než 280ZX. Manuální převodovka je i nadále pěti rychlostí.

V roce 87 proběhl facelift,přeplňovaná verze dostala větší brzdy a ABS.

Zvenku se nejvíce změnil tvar předního a zadního nárazníku. Dále pak tvar zadních svítilen. Celkově se 300ZX zakulatila.

V roce 1989 byla nahrazena přetechnizovanou, odtažitou a poruchovou Z32,se kterou v roce 1995 řada Z skončila.

Základní cena pro dvousedadlovou 300 ZX ve verzi bez turbodmychadla byla v té době 15 799$.

Standardní výbava pro USA zahrnovala servo řízení,elektrická okna a zrcátka, klimatizaci, sedačky stavitelné v osmi polohách, tempovat, výškově nastavitelný volant, litá kola s radiálními pneumatikami AM/FM rádio se 4 40W reproduktory.

Příplatková výbava zahrnovala:za 800$ provedení Targa, za 420$ automatickou převodovku, digitální přístroje a kožený interiér stál 1900$.
Základní cena v provedení 300 ZX Turbo byla 18 199$.

V Evropě se nikdy neprodávala 300 ZX ve dvousedadlovém provedení. Na evropských silnicích je to poměrně vzácný kousek.